Voda

Tvrdosť vody a jej účinky

Mali by sme vedieť a aj byť radi, že kvalita pitnej vody v našej krajine je mimoriadne vysoká. Tento fakt treba zrejme častejšie pripomínať, zvlášť v časoch narastajúcich negatívnych dôsledkov klimatických zmien. Milióny ľudí v rôznych oblastiach sveta nemajú k dispozícii čistú, hygienicky a zdravotne neškodlivú vodu. Naša slovenská vysoko kvalitná – čistá – pitná voda má viacero kvalitatívnych parametrov, pravidelne kontrolovaných hygienikmi aj vodármi. Dnes sa povenujeme jednej z fyzikálno-chemických vlastností vody a tomu, prečo je dôležitá a na čo všetko má vplyv. Čítajte, aká môže byť tvrdosť vody a jej účinky.   

Čo je to tvrdosť vody?

Tvrdosť vody určuje koncentrácia minerálov vápnika a horčíka, ktoré sú v nej rozpustené. Tvrdosť vody na Slovensku je rozdielna v pomerne širokej škále podľa oblastí, kde sa nachádza jej zdroj. Závisí najmä od geologických podmienok lokality konkrétneho zdroja vody. Aktuálna vyhláška ministerstva zdravotníctva určuje odporúčané hodnoty horčíka a vápnika vo vode, ktoré by nemali byť nižšie, takto:

  • horčík – 10 – 30 mg/l
  • vápnik – viac než 30 mg/l
  • vápnik+horčík (tvrdosť vody): 1,1 až 5,0 mmol/l

Jednotka mmol – milimol je tisícina základnej jednotky látkového množstva mol.

Odporúčané hodnoty sú žiaduce z hľadiska ochrany zdravia a ich prekročenie alebo nedodržanie nevylučuje použitie vody ako pitnej.

Rozdelenie vody podľa tvrdosti

Celková tvrdosť vodymmol/l
veľmi mäkká0 – 0,72
mäkká0,73 – 1,43
stredne tvrdá1,43  – 2,14
dosť tvrdá2,14 – 3,21
tvrdá3,21 – 5,35
veľmi tvrdá5,35 a viac
Podľa ostatného monitoringu tvrdosti vody sú v našej krajine:
  • 4 okresy s prevažne veľmi mäkkou vodou
  • 13 okresov má mäkkú vodu
  • 35 okresov so stredne tvrdou vodou
  • 24 okresov s tvrdou vodou
  • 3 okresy, kde majú veľmi tvrdú vodu.

Monitoring podľa okresov je spriemerovaním dát konkrétnych odberných miest za celý okres. Hodnoty tvrdosti vody sa môžu líšiť napríklad aj v rámci jedného mesta, katastra či oblasti.

Viete, že…

parametre tvrdosti vody vo vašom regióne môžete zistiť na mape tvrdosti vody? Dokážete ju bez problémov vygoogliť a ak potrebujete presnejšie informácie, pýtajte si ich vo vodárenskej spoločnosti, ktorá vám dodáva pitnú vodu. Alebo „na hygiene“ – v Regionálnom úrade verejného zdravotníctva, ktorý je v takmer každom okresnom meste.

Tvrdá voda je zdravá

Dnes už tieto systémy nájdeme v mnohých moderných domácnostiach, ktoré ich využívajú na ohrev vody, vykurovanie (zväčša čiastočné v kombinácii s iným typom vykurovania) a ako zdroj elektrickej energie. Solárne systémy fungujú na princípe panelov, ktoré premieňajú slnečnú energiu na teplo. Fotovoltaické systémy zas primárne premieňajú svetlo na elektrickú energiu. Opäť sú nevýhodou vyššie vstupné náklady, ktoré však vyváži fakt, že prevádzka je takmer bezúdržbová a nebude vás stáť takmer nič. Slnečná energia je totiž zdarma. 

Tvrdá voda spôsobuje problémy…

nie priamo ľuďom, ale našim „vodným spotrebičom“. Opravári automatických práčiek, umývačiek riadu a iných „vodných“ zariadení by vedeli rozprávať. Všade, kadiaľ tvrdá voda preteká, sa môže usadzovať vodný kameň – teda predovšetkým na niektorých kovových materiáloch. Nejde ale len o usadeniny vápnika a horčíka, ktoré upchávajú rozvody vody a zanášajú vnútorné súčasti spotrebičov. Ale aj o to, ako napríklad pri praní doslova atakujeme práčky a ich armatúry chemickými látkami, ktoré obsahujú prostriedky na pranie a aj zmäkčovače vody. A ako tým zaťažujeme nielen naše spotrebiče, ale aj životné prostredie. Je logické, že domácnosti v oblastiach s tvrdou vodou spotrebujú viac pracích a čistiacich prostriedkov, ako tam, kde je voda mäkšia. S nasadením odmäkčovacích prostriedkov to ale nesmieme preháňať.

Author

Rabsky.eu

Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *