Plynové a elektrické kotly
Kondenzačný kotol je moderné, nízkoteplotné, no vysokoúčinné zariadenie, ktoré spaľuje zemný plyn. Využíva princíp kondenzácie. Pri spaľovaní plynu vznikajú spaliny, ktorých súčasťou je vodná para. Kým tá v klasickom kotle odchádza hneď preč komínom, kondenzačný plynový kotol ju dokáže využiť.
Vodná para sa vo výmenníku ochladzuje pomocou vratnej vody, ktorá sa z vykurovacieho systému vracia späť do kotla. Táto voda už odovzdala teplo a prúdi do neho späť studená.
V kotle sa stretáva s vodnou parou, ktorá sa ochladí a kondenzuje. Kým sa ochladila, odovzdala teplo vratnej vode, aby sa predhriala. Kondenzačný kotol má následne menej práce a šetrí tak energiu na ohrev.
Výhody plynových kondenzačných kotlov
Ako vďaka nemu ušetríte?
Hoci na začiatku vás môže zaskočiť vyššia investícia a cena za plynovú prípojku, v konečnom dôsledku sa to viac než oplatí. Kondenzačný kotol vám zaistí nemalú úsporu. Vďaka predhriatiu už nemusíte ohrievať vodu o toľko stupňov, čím sa zníži celková spotreba plynu (až o 15 %).
Pokiaľ ste dovtedy vlastnili starý a neefektívny kotol, ušetriť môžete dokonca dvojnásobok.
Aby ste ušetrili ešte viac, kondenzačný kotol viete napojiť na inteligentný termostat, vďaka ktorému dokážete korigovať teplotu v miestnostiach. Takto sa vám dokážu investované prostriedky vrátiť už v priebehu niekoľkých vykurovacích období.
Okrem vašich financií takýto kotol šetrí aj životné prostredie, keďže znižuje množstvo škodlivín vypúšťaných do ovzdušia až o 70 percent.
Pre zaujímavosť, ročne kondenzačné kotly vypustia do vzduchu o 1,2 tony menej oxidu uhličitého než tie klasické.
Výhody kondenzačných kotlov
- Životnosť minimálne 15 rokov – vďaka používaniu neželezných kovov, ktoré bránia korózii,
- vyššia bezpečnosť – zachytávajú vzduch zvonku cez dymovod a majú lepšie tesnenie, čím sa eliminuje riziko vniknutia toxických látok,
- zaberú menej priestoru – majú menšie a kompaktné rozmery, vďaka čomu sa zmestia všade, nižšia hlučnosť.
Typy a možnosti kondenzačných kotlov
Existuje kondenzačný kotol priamo so zásobníkom na ohrev TÚV (teplej úžitkovej vody), alebo taký, ktorý sa naň dá pripojiť. Na trhu nájdete tiež kotly s prietokovým ohrevom TÚV.
Čo sa týka možností umiestnenia, na výber máte:
- priestorovo veľmi úsporné závesné kotly a
- stacionárne kondenzačné kotly, pripomínajúce chladničku, ktoré sú však o niečo väčšie.
Môžete ich napojiť na radiátory, ale najmä na podlahové, stropné alebo plošné stenové vykurovanie. Najmä v druhom prípade ide o ideálnu možnosť použitia.
Zabezpečia totiž optimálny tepelný spád – 50/40 stupňov Celzia.
Výhody elektrických kotlov
Hlavný benefit elektrického kotla
Je veľmi jednoduchá konštrukcia, ktorá sa odráža na nižšej predajnej cene. Nepochybne vás poteší aj bezúdržbová prevádzka a nenáročná inštalácia – nie je potrebné montovať komín a riešiť plynové prípojky či napojenie na odpad.
Nezabúdajte: Elektrický kotol môžete napájať aj elektrinou z fotovoltických panelov, vďaka čomu bude jeho prevádzka mimoriadne lacná a ekologická.
Skvelá voľba do nízkoenergetickej stavby
Pri kúpe a inštalácii elektrického kotla síce ušetríte, avšak prevádzkové náklady sú vyššie ako v prípade plynového. Dôvodom je cena elektrickej energie.
Elektrický kotol je preto vhodný predovšetkým do nízkoenergetických a pasívnych domov, ktoré majú len minimálne tepelné straty. V takýchto nehnuteľnostiach vám postačí model s nižším výkonom a malou spotrebou elektriny.
Ak máte záujem o niektoré z našich služieb
poprípade máte akékoľvek otázky, návrhy alebo špecifické potreby, určite nás neváhajte kontaktovať.
Je ekologickým a dostupným zdrojom energie, ktorý je obnoviteľný. Jeho využívanie je šetrné k životnému prostrediu.
Zistiť viacTepelné čerpadlá
Podlahové vykurovanie patrí medzi nízkoteplotné vykurovacie systémy a tomu by mal zodpovedať aj zdroj tepla, aby vytvorili nízkoteplotnú zostavu vykurovania.
Zistiť viacPodlahové kúrenie
Projekt zdravotechniky je neodmysliteľnou súčasťou projektu domu. Zahŕňa všetko, čo sa týka vody, plynu a kanalizácie.
Zistiť viacVoda, odpad, plyn
Kondenzačný kotol je moderné, nízkoteplotné, no vysokoúčinné zariadenie, ktoré spaľuje zemný plyn. Využíva princíp kondenzácie. Pri spaľovaní plynu vznikajú spaliny, ktorých súčasťou je vodná para.
Zistiť viacPlynové a elektrické kotly
Vetranie obytných priestorov je v nových moderných stavbách v ktorých sa zvlášť dbá na nízke energetické straty a tesnosť stavby nutnosťou.
Zistiť viacRekuperácia
Jadrové vŕtanie je vykružovanie muriva alebo železobetónu diamantovými segmentami uloženými na kruznici v korunke.
Zistiť viacJadrové vŕtanie
Solárne kolektory sú ideálne na ohrev pitnej vody a podporu vykurovania.
Zistiť viacSolárne kolektory
Spolupracujeme priamo s poprednými výrobcami zariadení na úpravu vody.
Zistiť viacÚprava vody
Geberit udáva štandardy pre odvodňovanie striech už desaťročia vďaka podtlakovému systému odvodňovania strechy Geberit Pluvia.
Zistiť viac